Misyonu; bütün öğrencilere mesleki beceri kazandırmanın yanı sıra, bilgili problem çözme yeteneğine sahip araştırmacı, yaratıcı düşünebilen, sosyal gelişimini tamamlamış ve teknolojik gelişmelere ayak uydurabilen bireyler yetiştirmek olan Avcılar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Grafik Laboratuvarında yüksek performans ürünümüz vCloudPoint S100 Zero Client ürünümüzü tercih etti.

Projenin amaçları;

Kısıtlı olan bütçe ile öğrencilerin en iyi şekilde eğitim alacağı bir teknoloji laboratuvarı oluşturma.
Klasik PC yapılarının yönetim, bakım onarım gibi problemlilerini ortadan kaldırma.
Enerji maliyetlerini düşürerek ülke ekonomisine katkı sağlama.
Sınıftaki öğretmenin karmaşık, problemli bilgisayar yapılarının çözümü için harcadığı zamanı ortadan kaldırarak o zamanın öğrencilerin eğitiminde daha efektif kullanılması sağlanmıştır.
Klasik PC kasalarının kapladığı büyük alanlar, karmaşık kablo yapılarının ortadan kaldırılması, daha derli toplu bir laboratuvar kurulması amaçlanmıştır.

Projenin Faydaları

Kısıtlı bütçe bulunan okulumuzda normal PC ile kurulacak 1 bilgisayar laboratuvar maliyetine okulumuzda aynı maliyete 2 bilgisayar laboratuvarı kurulumu sağlanmıştır.
Satın alma maliyetlerinden tasarruf edildiği için kalan bütçe ile okulumuzun farklı ihtiyaçları karşılanmıştır.
Ücretli sınıf yönetim yazılımlarının birçok işlevini gören ücretsiz vMatrix yönetim yazılımı sayesinde tek bir ekrandan tüm sınıfın yönetilmesi sağlanmıştır. Öğretmen yönetim yazılımından kullanıcı ekranlarına bağlanıp gerektiğinde sorunlara müdahale edebilir duruma gelmiştir.
Broadcast özelliği ile öğretmen kendi ekranını aynı anda tüm kullanıcılara paylaşabilmektedir. Bu özellik sayesinde sınıflarda projeksiyon ihtiyacının da ortadan kaldırılması sağlanmıştır.
Yönetim yazılımı üzerinden öğrencilerin USB aygıtlarını kullanması kısıtlanmıştır. Bu sayede sisteme virüs bulaşma olasılığı asgari seviyeye düşürülmüştür.
vCloudPoint S100 Zero Client cihazımız max kullanımda 5 Watt enerji tüketimi sağladığı için enerjiden %95 tasarruf sağlanmıştır. vCloudpoint s100 Zero Client sadece 2 yıl gibi bir sürede kendini enerji tasarrufundan amorti etmektedir.
Üzerinde hareketli parça bulunmadığı için kullanım ömrü 7-10 yıl olarak hesaplanmıştır. Yine üzerinde hareketli parça olmadığı için tamamen sessiz, çevreye ısı yaymayan, e-atık üretmeyen bir teknoloji laboratuvarı oluşturulmuştur.
Cihazlar üzerinde bir işletim sistemi olmadığı için virüs vb. problemler ortadan kaldırılmıştır.
Programların tek bir makineye kurulması, tek bir makine üzerinden güncellenmesi yönetim kolaylığı sağlamıştır.

Projenin Teknik Detayları

20’er kullanıcılı iki adet laboratuvar kurulması sağlanmıştır.
Laboratuvarlarda Solidworks, Autocad gibi ağır grafik uygulamaları çalıştırılmaktadır.
20 kullanıcı için x2 AMD FX 8350 32GB RAM 240GB SSD 2GB VGA olan bir Workstation kullanılmıştır. Buradaki ana makine sınıftaki öğretmenin kullanımına verilmiştir. foto link